Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020

Agnieszka Węcłaś

W maju 2021 roku zakończyliśmy III edycję projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Dziesięcioosobowy zespół  "Niedźwiadki spod Rawicza" w składzie: Olaf Dworniczak, Maja Gural, Amelia Kaczmarek, Lena Majewska, Tomasz Migasiewicz, Oliwier Nadrowski, Liwia Nowak, Gabriela Organistka, Olena Szumna i Bartosz Tomczak pod opieką Pani Agnieszki Węcłaś i we współpracy z Panią Anną Salamońską, realizował podprojket "Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski". Zadanie polegało na stworzeniu biogramu  lokalnej bohaterki z przeszłości lub z czasów współczesnych, której działalność miała lub ma wpływ na życie lokalnej społeczności. W głosowaniu  uczniowie wybrali Panią Wiesławę Pospiech, oddaną trzem pasjom - nauczaniu, malowaniu i działalności społecznej. Swój projekt uczniowie nazwali "Blisko Nas- w poszukiwaniu Niezwykłej".

Harmonogram działań podzielony był na cztery etapy, w czasie których należało wykonać zadania wyznaczone przez organizatorów. Każdy etap musiał być wykonany w określonym terminie i wymagał akceptacji opiekuna merytorycznego, który pilotował naszą pracę. Wykorzystując nowoczesne technologie, przygotowaliśmy mapy mentalne, kolaże zdjęć, drzewo genealogiczne i filmiki dokumentujące m.in. rozmowy z naszą bohaterką. Zebrany w ten sposób materiał umożliwił nam stworzenie biogramu, co było najważniejszym z zadań.

Tegoroczna edycja projektu była niezwykła ze względu na zdalny sposób naszej pracy. Pandemia znacznie ograniczyła kontakt osobisty, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju naszych umiejętności informatycznych. Udział w projekcie zaowocował także powiększeniem zasobów szkoły o aparat cyfrowy, laptop i tablety oraz materiały biurowe.

Zakończeniem naszej pracy, na co czekamy, jest  udostępnienie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski w Internecie.